Ako prestať fajčiť

Viacero ľudí sa zhoduje v tom, že „prestať fajčiť“ je najdôležitejším krokom, ktorý môže fajčiar spraviť v snahe predĺžiť si čas, ale aj kvalitu svojho života.

Ak chceme byť úspešní v boji o vlastné zdravie, a chceme sa v plnej miere podieľať na budovaní si zdravia, musíme si čím skôr uvedomiť negatívne a zhubné pôsobenie škodlivín tabaku na zdravie. To nám pomôže pevne sa rozhodnúť, že s fajčením chceme skutočne a definitívne prestať. Riziko spomínaných chorôb sa dokázateľne znižuje s každým dňom prestania (viac v článku – Prečo prestať fajčiť).

Pravda je však taká, že prestať fajčiť je veľmi náročné, avšak reálne dosiahnuteľné! Dokážete to. Nepotrebujete k tomu, aby Vám niekto vravel, prečo prestať, dôležité je pre Vás vedieť ako. A práve tipy a triky k tomu, ako prestať fajčiť Vám ponúkame.

  1. 1.     Rozhodnite sa, že chcete prestať fajčiť. Nájdite si dôvod.

Rozhodnutie, že chcete prestať fajčiť je to, čo môžete spraviť len Vy.  Všetci ostatní môžu chcieť, aby ste prestali, skutočný záväzok však musí prísť práve od Vás. Zamyslite sa nad tým, prečo chcete prestať. Na to, aby ste boli motivovaný, potrebujete silný motivačný dôvod. Napríklad ochrániť svoju rodinu, najmä deti pred fajčiarskym dymom. Alebo zníženie rizika rakoviny pľúc, či nebodaj pre to, aby ste sa cítili a vyzerali mladšie. Stanovte si dôvod, ktorý bude dostatočne silný na to, aby prevážil Vaše nutkanie opäť si zapáliť.

  1. 2.     Stanovte si termín, kedy prestanete a vytvorte si plán.

Množstvo fajčiarov ukončí svoje odvykanie hneď pri prvom „absťáku“, bez toho, aby si stihli svoju cestu za úspechom naplánovať. Plán je veľmi dôležitý k tomu, aby ste sa udržali na „trati“. Dobrý plán by sa mal týkať nie len krátkodobých výziev odvykania od fajčenia, ale aj dlhodobou výzvou k nevráteniu sa k fajčeniu. Takýto plán, by mal byť šitý na mieru Vaším špecifickým potrebám a zlozvyku fajčenia. Odporúča sa zvoliť si dátum v najbližších dvoch týždňoch, tak, aby ste mali dostatok času na prípravu, aby ste nestratili motiváciu k odvykaniu. Napríklad, ak fajčíte najmä v práci, za deň D si zvoľte víkendový deň v priebehu najbližších dvoch týždňov, aby ste mali niekoľko dní na prispôsobenie sa zmenám, ktoré sú súčasťou odvykania.  

  1. a.     Pripravte sa na deň D – je to o niečom viac, než len zahodení cigariet. Fajčenie je určitá závislosť. Mozog je teda závislý na nikotíne. Bez neho budete mať neustále nutkanie opäť fajčiť. Myslite na podporu. Opýtajte sa napríklad svojho lekára na spôsoby, ktoré Vám pomôžu s odvykaním od fajčenia. Medzi tieto spôsoby zaraďujeme napríklad rôzne aplikácie, poradenstvo, lieky či hypnózu. Lieky môžu obmedziť chute a môžu tiež spôsobiť, že fajčenie už pre Vás nebude uspokojivé. Okrem toho slúžia aj na zmiernenie abstinenčných príznakov ako sú depresie alebo problémy s koncentráciou. Uvedomte si totiž, že keď prestanete fajčiť, vysadenie nikotínu Vám môže spôsobiť bolesti hlavy, môže negatívne ovplyvniť Vašu náladu a sať Vám energiu. Túžba čo i len po jednom „šluku“ je silná. Štúdie poukazujú na to, že počas odvykania fajčenia zvyšujú šance na úspech aj nikotínové žuvačky, pastilky, či náplaste. Tak budete na 100% pripravený na deň D, kedy prestanete.
  1. 3.     Oprite sa o svojich blízkych

Otvorene povedzte svojim priateľom, rodine a aj ďalším ľudom z Vášho okolia pravdu, že sa snažíte prestať fajčiť. Môžu Vám byť oporou v slabých chvíľach, môžu Vás povzbudiť pri ceste za svojím cieľom.  Tiež sa môžete pridať do podpornej skupiny, kde budete spolu s ďalšími fajčiarmi pokúšajúcimi sa odvyknúť si. Mnohé tieto skupiny sú vedené odborníkmi a realizujú sa pravidelné stretnutia. Už len niekoľko takýchto sedení môže zásadne pomôcť.

  1. 4.     Dajte si „pauzu“, doprajte si oddych

Jedným z dôvodov, prečo ľudia fajčia je to, že nikotín im pomáha sa uvoľniť. Ako náhle prestanete fajčiť, budete si musieť nevyhnutne nájsť iný spôsob odpočinku. Existuje veľa spôsobov, môžete začať cvičiť, venovať sa hudbe, tráviť čas v spoločnosti priateľov, doprajte si masáže a wellness, alebo si nájdite rôzne hobby, čítajte knihy a pod. Snažte sa vo všeobecnosti vyhýbať stresovým situáciám, najmä počas prvých dní, respektíve týždňov ako prestanete fajčiť.

  1. 5.     Vyhnite sa alkoholu a iným „spúšťačom“

Keď pijete, je omnoho náročnejšie pokračovať v „nefajčení“. A tak sa pokúste obmedziť alkohol, najmä počas začiatkov vášho odvykania. Takisto obmedzte pitie kávy, najmä vo fajčiarskych priestoroch. Pite radšej viac čajov a najmä čistú vodu. A ak ste zvyknutý fajčiť po jedle, nájdite si nejakú alternatívnu aktivitu, napríklad umyte si zuby, choďte sa prejsť, píšte si s priateľmi alebo si jednoducho dajte žuvačku.     

  1. 6.     „Upracte“ dom

Po tom, čo ste „sfajčili“ poslednú cigaretu, zahoďte všetky Vaše popolníky a zapaľovače. Operte všetko oblečenie, ktoré vonia po dyme, očistite koberce, závesy a čalúnenie. Použite osviežovače vzduchu, vonné sviečky, zbavte sa známej vône. Ak ste fajčili aj v aute, spravte tam to isté. Je dôležité, aby ste necítili a nevideli čokoľvek, čo Vám pripomenie fajčenie.

  1. 7.     Skúšajte to znovu a znovu

Mnoho ľudí sa snaží prestať fajčiť viackrát, kým sa im to skutočne podarí. Ak sa na ceste za svojím cieľom vzdáte a zákaz „porušíte“, nenechajte sa odradiť, začnite odznova! Namiesto toho, aby ste premýšľali o tom, prečo ste to urobili, a zbytočne pitvali Vaše emócie a myšlienky, použite tento Váš prešľap ako príležitosť na to, posilniť svoj záväzok k odvyknutiu!

  1. 8.     „Hýbte sa“  

To, že budete aktívny môže znížiť až úplne zastaviť chute na nikotín, navyše to aj zmierni abstinenčné príznaky. Ak Vás „naháňa“ chuť po cigarete, obujte si kolieskové korčule, alebo joggingové topánky a vyrazte. Pomôcť môže dokonca aj krátka prechádzka so psom či trhanie buriny v záhrade. Spálite aj kalórie a zabránite tak priberaniu na váhe, ktoré je spojené s ukončením fajčenia.

  1. 9.      Jedzte ovocie a zeleninu

V priebehu odvykania nedržte žiadne diéty. Príliš veľa deprivácie nie je vhodnej, mohlo by sa Vám to vypomstiť. Namiesto toho, aby to bolo pre Vás jednoduché, pokúste sa jesť veľa ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a bielkovín. Prospeje to Vášmu organizmu.

  1. 10.   Vyberte si svoju odmenu

Okrem všetkých zdravotných výhod, jednou z ďalšou výhod ukončenia fajčenia je fakt, že ušetríte nemalé množstvo peňazí.  Odmeňte sa tým, že si za peniaze, ktoré by ste inak minuli na cigarety, kúpite niečo iné, čo Vás poteší a odmeníte sa.

  1. 11.  Nezabudnite, že čas je na Vašej strane

Čím skôr prestanete fajčiť, tým skôr začnete okamžite získavať nemalé prínosy pre Vaše zdravie. Už po 20 minútach odriekania si cigarety sa Vaša tepová frekvencia vráti do normálu. V priebehu dňa sa takisto unormálni hladina oxidu uhoľnatého vo Vašej krvi. V dlhodobom horizonte tiež zvýšite šancu na vyhnutie sa rakoviny pľúc či ďalších typov rakoviny.  

Zdroje

Nazario, B. (2015, October 9). 13 Best Quit-Smoking Tips Ever. Retrieved October 28, 2016, from:  http://www.webmd.com/smoking-cessation/ss/slideshow-13-best-quit-smoking-tips-ever

Paddock, C. (2015, August 10). How to Give Up Smoking. Retrieved October 28, 2016, from:  http://www.medicalnewstoday.com/articles/241302.php

Robinson, L.; Smith, M. (2016, October). How to Quit Smoking. A Guide to Kicking the Habit for Good. Retrieved October 28, 2016, from:  http://www.helpguide.org/articles/addiction/how-to-quit-smoking.htm

Smokefree. Quit Day: 5 Steps. Retrieved October 28, 2016, from:  https://smokefree.gov/steps-on-quit-day

ÚRAD VEREJNÉHO ZDRAVOTNÍCTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY. Otázky a odpovede na tému fajčenia. Retrieved January 2, 2017, from: http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=338:otazky-a-odpovede-na-temu-fajenie&catid=61:problematika-fajenia-a-alkoholu&Itemid=68

Spoločnosť ENEF Consulting s.r.o. je tím profesionálov z rôznych pracovných oblastí, ktorý ponúka široký rozsah služieb pre podporu zamestnancov vo forme komplexného asistenčného programu pre zamestnancov známeho ako Employee Assistance Program ( EAP). Zamestnávatelia a zamestnanci sa môžu na nás obrátiť a spoľahnúť, že získajú odborné poradenstvo v psychologickej , právnej, finančnej a praktickej oblasti.

ENEF CONSULTING S.R.O.

Kapucínska 7, 811 03 Bratislava

+421 910 820 032
+421 918 388 176

eap@enefconsulting.sk 

info@enefconsulting.sk

Všetky práva vyhradené © ENEF CONSULTING s.r.o. | GDPR