Je pochvala súčasťou Vášho života?

Každý deň zažívate situácie, keď čakáte pochvalu, že si niekto všimne vašu prácu, že vás ocenia za vašu snahu a konečne uznajú, ako veľa robíte pre druhých? Ale pochvala a ocenenie stále neprichádza. Jediné, čo prichádza, sú stále väčšie požiadavky a nároky okolia, máte pocit, že vašu prácu berú ako samozrejmosť. Je dobré sa na chvíľu zastaviť a zamyslieť, ako si vy vážite svoju prácu, svoju snahu, výkon, ako si vážite samých seba, ako viete oceniť samých seba. A tiež je fajn si všimnúť, ako dokážete vnímať prácu, snahu a úsilie ľudí okolo vás a či ich dokážete vy oceniť a pochváliť. Začať treba od seba a teraz vám opíšem pár tipov, ako pracovať s pozitívnou spätnou väzbou alebo ako si všimnúť malé veci, ktoré dokážete pochváliť u seba a aj u druhých. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako sa naučiť pochvalu dávať a prijímať bez strachu alebo hanby tak, aby z toho mali prospech obidve strany.

Pochvala sa dá pozitívne využiť v rôznych oblastiach života. V pracovnej oblasti vo vzťahu nadriadený a podriadený, v rodine, v partnerskom živote, vo vzťahu k deťom, ku kolegom a k priateľom. Každý si zaslúži pochváliť. Úprimne myslená pochvala vedie napríklad k tomu, že:

  1. Urobíte druhým radosť a spríjemníte im deň
  2. Motivujete ich k výkonu a k opakovaniu požadovaného správania
  3. Upevňujete si vzťah a vytvárate vzájomnú dôveru
  4. Zvyšujete druhým sebavedomie a tiež ich pocit hodnoty
  5. Poteší Vás to, pretože vidíte radosť druhých
  6. Pochválení si začnú viac všímať dobré veci na vás a budú sa snažiť vám to vrátiť

Prečo môže byť pre niekoho ťažké dávať pochvalu druhým?

Mnohí ľudia sú naučení nechváliť seba a nepochváliť ani druhých, pretože ich nikto nechválil, a aj keď sa im niečo podarilo, tak prišli skôr nepríjemné reakcie z okolia, že samochvála smrdí, že nedokázal nič také veľké, aby bol pochválený, že je to normálne, čo urobil, že za to predsa nemusí očakávať pochvalu. Preto máme problém v dospelosti niekoho pochváliť, pretože máme pocit, že ľudia okolo nás neurobili dosť preto, aby si ocenenie zaslúžili alebo nám to príde trápne niekoho chváliť a týmto spôsobom si získavať jeho priazeň. Príkladom nevhodnej pochvaly je, keď povieme, že: „To nebolo zlé“ alebo „ Podarilo sa ti to, ale zvládol by si to aj lepšie alebo dá sa to spraviť ešte lepšie.“ Takéto slová nevyvolávajú to pozitívne, čo má pochvala prinášať, skôr je to pocit nedostatočnosti a napriek úspechu, cítite zase zlyhanie.

Ako pochváliť tak, aby to bolo úprimné a pravdivé?

Keď sa snažíte niekoho pochváliť, môže to vyznieť neúprimne, ironicky, možno až dehonestujúco. Pochvala by mala byť autentická, úprimná, vhodná a povedaná so správnou intonáciou v hlase a mimikou v tvári. Je fajn začať s tréningom na sebe a všímať si na sebe, na svojej práci, činnosti a aktivitách maličkosti, ktoré sú hodné pochvaly. Napríklad si môžete všimnúť, že dnes ráno som vstal na čas, že som si stihol dať raňajky, že som nemeškal do práce, že som si stihol zacvičiť, že som si dnes dala pekné šaty, že som bola u kaderníčky, že som išla na prechádzku, že som si dala zdravé jedlo a pod. Príkladov je veľmi veľa a u každého sú individuálne, keďže každý žijete svoj život v inom tempe a iným spôsobom, ale oceneniahodné veci sa dajú nájsť každý deň. Keď zvládnete si ich všimnúť a oceniť sa a dokážete to robiť spôsobom, že sa vám to nebude zdať neúprimné, falošné alebo sarkastické, tak ste zvládli tréning sebaoceňovania, a týmto prístupom si dokážete budovať vašu sebahodnotu. Keď získate takýto vlastný zdroj ocenení, tak vás už prestane tak mrzieť, prečo si šéf nevšimol, koľko toho zvládam v práci, prečo si manžel nevšimol, že mám nový účes, prečo si kamarátka nevšimla, že som schudla? Vy sami budete vedieť, čo všetko zvládate, ako na sebe pracujete, čo robíte pre seba a pre druhých. Ten človek, ktorý vás bude najviac oceňovať a na ktorého pozornosť a pochvalu sa môžete vždy spoľahnúť, ste vy.

A keď sa dokážete takto nasýtiť pochvalou, už nebudete viac závislí na ocenení od druhých ľudí. Pochvaly vám budú z okolia samé prichádzať, pretože bude pre vás prirodzené pochvaly prijímať. Po tréningu sebapochvál je čas začať tréning oceňovania druhých. Presne tak isto, ako ste sa naučili si všímať maličké každodenné veci na sebe, tak teraz skúste preniesť pozornosť na druhých a všímajte si, čo všetko robia počas dňa, čomu sa venujú, o čo sa snažia, čo je z vášho pohľadu ocenenia hodné a čo si ten druhý človek neuvedomuje. Keď si to všimnete, skúste mu dať pozitívnu spätnú väzbu, čo znamená, že mu poviete, čo sa vám na ňom páči. Napríklad môžete pochváliť kolegyňu, že: „Dnes máš pekné šaty, veľmi ti to pristane.“ alebo „Ďakujem, že odvádzaš dobrú prácu.“ alebo pochválite partnera: „Páči sa mi, že dnes si nakúpil a uvaril večeru. Vážim si Tvoju pomoc.“ alebo pochválite dieťa: „Páči sa mi, že si spolužiakovi pomohol s domácou úlohou.“ alebo „Ďakujem, že si umyla riad.“

Vaše okolie môže reagovať najskôr prekvapene, pretože nie sú na to zvyknutí, ale po čase sa to stane úplne prirodzenou súčasťou vášho života a najlepšie je, že deti si to zautomatizujú a budú to používať pri vás, pri spolužiakoch a pri všetkých ľuďoch, s ktorými sa v živote stretnú. Deti sa učia nápodobou od svojich rodičov, preto budete pre nich vzor a odovzdáte im zručnosť, ktorú v dospelosti veľmi ocenia pri vytváraní nových vzťahov buď v práci alebo v partnerstve. Ako povedal Oscar Wilde: „Pochvala znamená dvere k priateľstvu.“

Odmietate pochvalu a ocenenie od druhých?

Sú ľudia,  ktorým ocenenie robí skôr zle ako dobre. Keď ich niekto chváli, necítia sa vo svojej koži a niekedy je im to dokonca trápne. Býva to vtedy, keď človek na to nie je zvyknutý. Ako sa teda naučiť prijímať komplimenty a zmeniť svoj postoj? Ľudia, ktorí majú všeobecne problém prijať ocenenie druhých, to pravdepodobne mali v živote ťažké, dostávali málo pochvaly od svojich rodičov a museli si na to zvyknúť. Ak patríte k takýmto ľuďom, potom je to ako u mnohých iných návykov o tréningu. Pokiaľ Vás niekto ocení alebo za čokoľvek pochváli, skúste sa necítiť hneď trápne, stačí povedať: „Ďakujem, potešilo ma to“ namiesto: „Ale, to nestojí za reč …“. Takto druhej strane vyjadríte svoje poďakovanie a nebudete sa cítiť nepríjemne, keď vás za niečo pochvália nabudúce. Ak sa naučíte prijímať komplimenty, zlepšíte si vzťah k sebe samému a vaše sebavedomie bude tiež na tom  rozhodne lepšie. Pochvala, čiže pozitívne hodnotenie človeka, dokáže veľmi veľa. Pochvala vie pozdvihnúť človeka na duši, a dokonca niekedy dokáže vytiahnuť človeka z úplného dna a motivovať ho napríklad až tak, že prepne výkonnosť svojej práce z minima na maximum. Niečo podobné dokáže aj kritika, ale v opačnom zmysle slova. Keď je dobre podaná, môže byť síce nápomocná, ale prehnaná kritika človeka demotivuje, znižuje mu sebavedomie. Je dôležité, aby sme nepoužívali „falošnú“ pochvalu alebo kritiku. To znamená, že nie je dobré hovoriť priateľovi napr.: „To je skvelé“ a pritom je to nanič a nášmu nepriateľovi povedať: „To je príšerné“ a pritom je to to najlepšie, čo sme videli.

Pochvala nič nestojí a pritom robí zázraky. Ťažko si predstaviť človeka, ktorému by pochvala prišla nevhod. Skúste pochváliť predavačku za to, že sa vám pri nerozhodnom výbere trpezlivo venovala, skúste pochváliť čašníčku, že je rýchla a šikovná, skúste poďakovať vodičovi autobusu za bezpečnú jazdu, pochváľte susedu, že sa krásne stará o zeleň pri vašom vchode, oceňte šikovné ruky zdravotnej sestričky a pod. Dôvodov na pochvalu sa vždy nájde dosť, len netreba pred nimi zatvárať oči a brať všetko dobré za samozrejmé. Uvidíte, ako sa adresát pochvaly pozastaví, usmeje, uvidíte radosť v jeho očiach a možno aj prekvapenie. Rozhodne pochvalu neprejde bez pozitívnej emócie. Pochvala spríjemní deň, dodá elán, je pohonnou látkou, dodáva vám energiu. Nehanbite sa za pochvaly, chváľte a s pokorou ich prijímajte.

Autor článku: Mgr. Veronika Sabolová, klinický psychológ

Spoločnosť ENEF Consulting s.r.o. je tím profesionálov z rôznych pracovných oblastí, ktorý ponúka široký rozsah služieb pre podporu zamestnancov vo forme komplexného asistenčného programu pre zamestnancov známeho ako Employee Assistance Program ( EAP). Zamestnávatelia a zamestnanci sa môžu na nás obrátiť a spoľahnúť, že získajú odborné poradenstvo v psychologickej , právnej, finančnej a praktickej oblasti.

ENEF CONSULTING S.R.O.

Kapucínska 7, 811 03 Bratislava

+421 910 820 032
+421 918 388 176

eap@enefconsulting.sk 

info@enefconsulting.sk

Všetky práva vyhradené © ENEF CONSULTING s.r.o. | GDPR