Prečo prestať fajčiť?

V súčasnej dobe fajčí vo svete minimálne 1,1 miliardy ľudí a  očakáva sa, že do roku 2025 sa toto číslo zvýši na 1,6 miliardy. Podľa WHO – svetovej zdravotníckej organizácie,  na ochorenia súvisiace s fajčením zomiera ročne minimálne 3,5 milióna osôb a ak bude trend fajčenia naďalej pokračovať, v roku 2025 zomrie na tieto ochorenia približne až 10 miliónov osôb! Na Slovenskufajčí približne34 % populácie, 43 % mužov a 26 % žien. Priemerná ročná spotreba cigariet na dospelého je 2360 kusov (u 50 % fajčiarov viac ako 10 cigariet denne, u 5 % viac ako 20 cigariet denne).  U fajčiarov, ktorí konzumujú 20-30 cigariet denne po dobu 30 rokov je dĺžka života o 8 rokov kratšia ako u nefajčiarov. Fajčenie na Slovensku má stále vzostupnú krivku, čo prispieva k väčšej chorobnosti a úmrtnosti. Stretávame sa čoraz viac s fyzickou závislosťou na nikotíne. Tú je pomerne jednoduché odhaliť. Odborníci k tomu využívajú niekoľko základných otázok, a na základe Vašich odpovedí vygenerujú skóre, ktoré hovorí o miere Vašej závislosti.

  1. Ako rýchlo si zapálite prvú cigaretu po tom, ako ste vstali ráno z postele?
  2. Je pre Vás náročne nefajčiť v priestoroch, kde je to zakázané?
  3. Koľko cigariet denne vyfajčíte?
  4. Fajčíte viac v rannej časti dňa než počas zvyšnej časti?
  5. Fajčíte aj v čase, keď ste chorý a mali by ste ležať v posteli?

Fajčenie a fyzická závislosť na nikotíne je príčinou mnohých zdravotných komplikácií. Podľa WHO, fajčenie spôsobuje najmä vznik nasledovných skupín ochorení:

  • 30 % nádorových ochorení s najvýraznejším podielom rakoviny pľúc (90 % u mužov a 70 % u žien), avšak aj nádorových chorôb úst, hrtana, pažeráka, žalúdka, pankreasu, hrubého čreva, konečníka, pečene, močového mechúra, a dokonca aj prsníka, čípku maternice a penisu.
  • 20 % kardiovaskulárnych chorôb – ICHS, ateroskleróza a ischémia ciev dolných končatín.
  • 75 % chronickej bronchitídy, ktorá môže vyústiť do chronickej obštrukčnej choroby pľúc a emfyzému.

Fajčenie má navyše preukázateľnú súvislosť s výskytom mozgovo-cievnych chorôb,  komplikácií v tehotenstve a pri pôrode, ale aj nepriaznivý účinok na plod a novorodeneckú úmrtnosť. Navyše, každých 10 sekúnd na svete zomrie 1 človek na následky fajčenia.

Ak chceme byť úspešní v boji o vlastné zdravie, a chceme sa v plnej miere podieľať na budovaní si zdravia, musíme si čím skôr uvedomiť negatívne a zhubné pôsobenie škodlivín tabaku na zdravie. To nám pomôže pevne sa rozhodnúť, že s fajčením chceme skutočne a definitívne prestať. Riziko spomínaných chorôb sa dokázateľne znižuje s každým dňom prestania:

  • Podľa odborníkov sa už 20 minút po dofajčení poslednej cigarety fajčiari cítia lepšie. Dôvodom je, že v tomto čase sa tlak krvi i pulz vrátia k normálnym hodnotám rovnako ako aj teplota rúk a nôh.
  • Po 8 hodinách sa vráti normálna hladina kyslíka a hladina oxidu uhoľnatého v krvi klesne na normálnu úroveň.
  • Už po 24 hodinách  sa znižuje pravdepodobnosť infarktu!
  • Po 48 hodinách pozorujeme svižnejšiu chôdzu, začínajú opäť rásť nervové zakončenia, zlepšuje sa chuť aj čuch.
  • Po 2 týždňoch sa zlepší krvný obeh taktiež funkcie pľúc a to až o 30 %.
  • Po 1-9 mesiacoch ustupuje kašeľ, únava, dýchavičnosť, uvoľňujú sa dutiny a v pľúcach opäť rastie riasinkový epitel, ktorý znižuje riziko infekcie, pľúca sa vyčistia.
  • Po 10 rokoch nefajčenia je riziko rakoviny u fajčiarov a nefajčiarov približne rovnaké.

Pravda je však taká, že prestať fajčiť je veľmi náročné, avšak reálne dosiahnuteľné! Dokážete to. Nepotrebujete k tomu, aby Vám niekto vravel, prečo prestať, dôležité je pre Vás vedieť ako. A práve tipy a triky k tomu, ako prestať fajčiť Vám ponúkame v článku Ako prestať fajčiť.

Zdroje

Nazario, B. (2015, October 9). 13 Best Quit-Smoking Tips Ever. Retrieved October 28, 2016, from:  http://www.webmd.com/smoking-cessation/ss/slideshow-13-best-quit-smoking-tips-ever

Paddock, C. (2015, August 10). How to Give Up Smoking. Retrieved October 28, 2016, from:  http://www.medicalnewstoday.com/articles/241302.php

Robinson, L.; Smith, M. (2016, October). How to Quit Smoking. A Guide to Kicking the Habit for Good. Retrieved October 28, 2016, from:  http://www.helpguide.org/articles/addiction/how-to-quit-smoking.htm

Smokefree. Quit Day: 5 Steps. Retrieved October 28, 2016, from:  https://smokefree.gov/steps-on-quit-day

ÚRAD VEREJNÉHO ZDRAVOTNÍCTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY. Otázky a odpovede na tému fajčenia. Retrieved January 2, 2017, from: http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=338:otazky-a-odpovede-na-temu-fajenie&catid=61:problematika-fajenia-a-alkoholu&Itemid=68

Spoločnosť ENEF Consulting s.r.o. je tím profesionálov z rôznych pracovných oblastí, ktorý ponúka široký rozsah služieb pre podporu zamestnancov vo forme komplexného asistenčného programu pre zamestnancov známeho ako Employee Assistance Program ( EAP). Zamestnávatelia a zamestnanci sa môžu na nás obrátiť a spoľahnúť, že získajú odborné poradenstvo v psychologickej , právnej, finančnej a praktickej oblasti.

ENEF CONSULTING S.R.O.

Kapucínska 7, 811 03 Bratislava

+421 910 820 032
+421 918 388 176

eap@enefconsulting.sk 

info@enefconsulting.sk

Všetky práva vyhradené © ENEF CONSULTING s.r.o. | GDPR