Spracovanie ťažkých emócií

Emócie sú jednou z hlavných súčastí nášho života a častokrát určujú to, akú máme náladu, ako sa cítime, konáme a rozhodujeme. Niektorí ľudia vedia svoje emócie regulovať lepšie, iný horšie, isté však je, že všetci dobre poznáme širokú paletu pocitov, ktoré v nás vyvolávajú. Pri tých pozitívnych je to jednoduché a radi im umožníme zaplaviť nás radosťou, šťastím a spokojnosťou. Negatívne emócie je však náročné ovládať, pripustiť si ich a zmieriť sa s nimi.

Nie vždy vieme pôvod tejto negatívnej emócie. Zrazu sa zobudíme bez nálady, a to, čo cítime, ani nevieme pomenovať. Môže to trvať chvíľu alebo aj niekoľko dní. Inokedy nás nahnevá niekto z okolia a presne poznáme emóciu, aj čo ju spôsobilo. Môže nás niečo sklamať, cítime sa trápne, bojíme sa, sme zmätení, nervózni, máme obavy… Niekedy nevieme, čo máme s týmito emóciami robiť, ako sa s nimi vyrovnať a úplne nás pohltia, poprípade využívame rôzne stratégie zvládania, častokrát však nezdravé. Fajčíme, pijeme, hráme hazardné hry, sme nepríjemní, hádame sa, no nič z toho v skutočnosti nepomáha. Takýmto správaním môžeme ľahko sabotovať naše súkromné vzťahy, pracovné spojenectvá a rovnako aj zdravie. Ako sa teda naučiť tieto emócie spracovať, vyjadrovať ich konštruktívne a dokonca sa z nich niečo naučiť?

1)      Neignorujte to, čo cítite. Zastavte sa nechajte si čas na preskúmanie tejto emócie.

Ignorovanie a potláčanie emócií spôsobuje len nafukovanie balóna, ktorý skôr či neskôr pod nahromadeným tlakom praskne. Uvoľnené emócie spôsobia napríklad výbuch hnevu alebo plaču a neraz si to znesie osoba, ktorá v podstate za nič nemôže. A potom sa postupne začne nafukovať nový balón.

Na to, aby sme mohli žiť harmonickým životom, potrebujeme naše negatívne emócie spracovať. Tým, že ich potláčame a snažíme sa im vyhýbať, len predlžujeme obdobie, počas ktorého sa budeme cítiť zle. Potlačená emócia nezmizne len tak, sama od seba. Usadí sa niekde v našom tele až dovtedy, kým nebudeme ochotní ju spracovať. Preto si nájdite čas pre seba, kedy pôjdete na dlhú prechádzku alebo si sadnete a zamyslíte sa, čo tá emócia, ktorú v sebe dusíte, znamená. Čo ju mohlo spôsobiť? Prečo sa tak cítim? Je to strach? Hnev? Hanba? Smútok? Sklamanie? Pomenujte si ju pre seba. Nájdite, čo je zdrojom tejto emócie, no neobviňujte iných ani seba. Len nájdite jej korene. U mnohých sa môže objaviť strach z neznámeho, strach z toho, že keď sa tejto emócii budete venovať, úplne vás pohltí. No takto emócie nefungujú. Keď prídete na to, čo vás zožiera, prečo to vo vás je a čo to pre vás znamená, uľaví sa vám a budete môcť nájsť spôsob, ako sa s tým vyrovnať, ako sa tomu v budúcnosti vyhnúť, a tým pomôžete sebe aj ostatným okolo vás.

2)      Zistite, ako táto emócia ovplyvňuje vaše správanie.

Či už kričíte na kolegu, búchate dverami, nerozprávate sa s partnerom/-kou, stojíte s prekríženými rukami a nohami alebo ležíte v posteli a plačete, je dôležité zistiť, čo s vami vaše emócie robia, ako vás nútia správať sa. Keď si budete týchto prejavov vedomí, budete ich vedieť v budúcnosti regulovať podľa toho či sa tak chcete alebo nechcete správať. Zistite, čo vaše správanie spôsobilo vo vašich pracovných alebo súkromných vzťahoch, či sa vám podarilo povedať niečo, čo ste tak naozaj nemysleli, či sa na vás niekto za vaše správanie nenahneval, či ste kvôli nemu neprišli o priateľstvo alebo pracovné spojenectvo, alebo či ste napríklad niečo nezmeškali. Nabudúce už budete vedieť, že svoje správanie viete prevziať do vlastných rúk a prispôsobiť ho situácii.

3)      Pripomeňte si, že emócie sú len prechodné a nebudete sa takto cítiť navždy.

Pri náročných emóciách je dobré mať na pamäti, že nebudú trvať večne. Tieto zlé pocity cez nás len prechádzajú a hoci niektoré môžu byť intenzívnejšie ako iné a niektoré zas môžu trvať dlhšie ako iné, nebudú trvať naveky. Už zajtra sa možno budete cítiť úplne inak. A keď sa budete cítiť so svojou emóciou osamelo, pomyslite na milióny ďalších ľudí na tomto svete, ktorí sa cítia rovnako. Nikdy nie ste so svojou emóciou sám/sama, nech je to čokoľvek. 

4)      Akceptujte emóciu, ktorú cítite.

Cítite sa tak, ako sa cítite a máte na to právo. Akceptujte to. Tento pocit vás nedefinuje, len cez vás prechádza a tak či tak časom odíde. Ale momentálne je tu, tak ho prijmite. Keď sa naučíte svoje pocity akceptovať, umožníte im rýchlejší odchod a z vás sa tak stane vyrovnanejšia a harmonickejšia osoba. Tento krok sám o sebe vám dokáže pomôcť a ukľudniť vás.

5)      Zmeňte spôsob vnímania.

V prvom kroku ste sa pokúsili zistiť, čo je tá emócia, ktorú cítite a čo ju vyvolalo. Teraz sa však na ňu skúste pozrieť hlbšie. Na začiatku každej hlbokej emócie je nejaké presvedčenie, hodnota alebo očakávanie, ktoré ju poháňa. Ste nahnevaní, keď veríte, že sa vám do cesty za cieľom postavila nejaká prekážka, ste smutní, keď veríte, že ste o niečo prišli. No niekedy vás ten dôvod nemusí ovplyvňovať natoľko, ako sa vám v prvej chvíli zdá. Zmenou spôsobu vnímania síce nezmeníte situácie, ktoré sa vám v živote naskytnú, ale môžete zmeniť svoje presvedčenia, nakoľko vás tá situácia zasahuje. Môžete zistiť, že tie myšlienky, ktoré aktuálne máte, ani nie sú reálne, len sa vám v návale emócií zrodia v hlave. No teraz si uvedomíte, že ich nemusíte brať vážne, že viete svoje emócie regulovať a vybrať si spôsob, ako budete reagovať.

6)      Vytvorte si pozitívne pocity.

Nemusíte byť len reaktívni a čakať na to, kým vo vás niekto alebo niečo vyvolá emóciu. Buďte aktívni a vytvorte si vlastný vnútorný svet. Môžete všetky negatívne pocity prevalcovať tými pozitívnymi, prevziať za svoj vnútorný svet zodpovednosť, vytvoriť v sebe harmóniu a rozhodovať sa, čomu vo svojom živote poviete áno a čomu nie. Športujte, kreslite, píšte, varte, venčite domácich miláčikov, hrajte na hudobnom nástroji, čítajte knihy, navštevujte hodiny čohokoľvek, čo vás baví, venujte sa svojej rodine, priateľom, doprajte si oddych, horúci kúpeľ, návštevu kina, divadla alebo iného podujatia, potešte niekoho druhého, buďte kreatívni a tvorte. Vyberte si čokoľvek, čo vám robí radosť. Váš vnútorný svet je len vo vašich rukách.

https://www.psychologytoday.com/blog/fulfillment-any-age/201502/5-ways-get-your-unwanted-emotions-under-control

http://psychcentral.com/blog/archives/2012/07/03/how-to-manage-emotions-more-effectively/

http://www.innerself.com/content/personal/happiness-and-self-help/counseling/5406-coping-with-difficult-emotions.html

http://juliesantiago.com/sadness/

https://www.psychologies.co.uk/seven-ways-deal-strong-emotions
https://www.psychologytoday.com/blog/fulfillment-any-age/201502/5-ways-get-your-unwanted-emotions-under-control

http://tinybuddha.com/blog/how-to-deal-with-uncomfortable-feelings/

http://www.lifehack.org/articles/communication/how-handle-negative-emotions.html

Spoločnosť ENEF Consulting s.r.o. je tím profesionálov z rôznych pracovných oblastí, ktorý ponúka široký rozsah služieb pre podporu zamestnancov vo forme komplexného asistenčného programu pre zamestnancov známeho ako Employee Assistance Program ( EAP). Zamestnávatelia a zamestnanci sa môžu na nás obrátiť a spoľahnúť, že získajú odborné poradenstvo v psychologickej , právnej, finančnej a praktickej oblasti.

ENEF CONSULTING S.R.O.

Kapucínska 7, 811 03 Bratislava

+421 910 820 032
+421 918 388 176

eap@enefconsulting.sk 

info@enefconsulting.sk

Všetky práva vyhradené © ENEF CONSULTING s.r.o. | GDPR